Српско-Руски Хуманитарни Центар
Ваздухопловаца 1, 18000 Ниш, Република Србија
+381-18- 4528-151




СРХЦ је основан са циљем да обезбеди низ хуманитарних задатака на територији Србије и других земаља балканског региона, који укључују:
- учешће у активностима превенције и уклањања ванредних ситуација;
- пружање хуманитарне помоћи становништву, настрадалом од ванредних ситуација;
- реализацију заједничких пројеката и програма на територији Републике Србије и других земаља балканског региона;
- обуку и стручно усавршавање кадрова у области превенције и уклањања ванредних ситуација;
- тестирање и демонстрацију савремених ватрогасно-спасилачких средстава и технологија;
- обављање других задатака који нису у супротности са циљевима Центра.

Српско-руски хуманитарни центар (СРХЦ) је формиран на основу Споразума између Владе Републике Србије и Владе Руске Федерације 25. априла 2012. године, који су у Нишу потписали министар за ванредне ситуације Руске Федерације и министар унутрашњих послова Републике Србије. Истог дана је потписан Споразум о усвајању Статута Центра.
Српско-руски хуманитарни центар (СРХЦ) је формиран на основу Споразума између Владе Републике Србије и Владе Руске Федерације 25. априла 2012. године, који су у Нишу потписали министар за ванредне ситуације Руске Федерације и министар унутрашњих послова Републике Србије. Истог дана је потписан Споразум о усвајању Статута Центра.
Као правни основ за формирање Центра послужио је Споразум између Владе Републике Србије и Владе Руске Федерације о сарадњи у области хуманитарног реаговања у ванредним ситуацијама, спречавања елементарних непогода и техногених хаварија и отклањања њихових последица, који је потписан 20. октобра 2009. године.

Центар активно спроводи активности у вези са обуком стручњака, користећи могућности високошколских установа МЧС-а Русије.
У периоду од 2014. године. до краја 2018. године на овим високошколским установама обуку је прошло више од 500 стручњака служби за ВС из Републике Србије, Босне и Херцеговине и Македоније. Истовремено, у Србији се редовно одржавају наставни скупови и тренинзи уз учешће сарадника Центра.
СРХЦ сарађује са јавним и образовним организацијама, помаже у организацији рекреативних и спортских дечијих кампова у Србији, позива младе у Србији да учествују на скуповима и камповима који се одржавају у Русији (Ногинск, Калуга, Ростов на Дону, Сергијев Посад и др.).
У СРХЦ-у је 2019. године организована стална изложбена поставка произвођача ватрогасно-спасилачке опреме руских и страних компанија.

У 2019. години на неколико локација у Нишу, на Бованском језеру и у СРХЦ-у, МЧС Русије и Министарство унутрашњих послова Србије је одржало међународну вежбу у области управљања последицама ванредних ситуација на Балкану „Србија 2019“, на којој је учествовало чак 7 ваздухоплова МЧС Русије.

Центар је добио статус регионалног наставног центра ИЦДО-а.

У августу 2017. године Центар је обезбеђивао ангажовање хеликоптера МЧС Русије МИ-8 у Србији, што је спречило ширење шумских пожара.

Од 2016. године, СРХЦ је придружени члан Међународне организације цивилне заштите (ИЦДО).

У јесен 2015. године СРХЦ је организовао и опремио 3 привремена прихватна центра за мигранте на српско-македонској, српско-хрватској и српско-мађарској граници (Шид, Прешево и Кањижа).

У 2015. години, руска страна је предала на коришћење ватрогасно-спасилачким јединицама Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије 18 ватрогасно-спасилачких возила, 4 робото-техничка комплекса МВФ и 20 теренских аутомобила „Нива“.

У мају 2014. године спасиоци из Русије су први притекли у помоћ Србији. За два дана су евакуисали више од 2000 становника из поплављеног подручја у Обреновцу. У оквиру ове операције у Србију и БиХ, авијација МЧС-а Русије је допремила више од 140 тона различите хуманитарне помоћи.